Sporting Lizbon Dünyanın En İyi Oyuncularını Nasıl Yetiştiriyor?

Çaba, Adanmışlık, Özveri ve Zafer!

Bunlar, yetenek seçiminde ve oyuncu yetiştirmede bir dev olan Sporting Lizbon’da genç futbolcuların her gün akademiye girip çıkarken gördükleri sözler!

Cristiano Ronaldo’dan Quaresma’ya, Figo’dan Nani’ye dünya futboluna bir çok futbolcu kazandıran Sporting Lizbon’da işler nasıl yürüyor?

Öncelikle genç sporculara en iyi koşulları vermeye çalışıyorlar ve onlara diğer kulüplerden daha fazla para ödüyorlar. Oyuncu belirli bir seviyeye gediğinde yüksek rakamlara satıyorlar ve o parayı yeni Cristiano Ronaldolar keşfetmek ve yetiştirmek için kullanıyorlar.

Futbolcuların profesyonel futbolculuğa hazırlanması üç aşamalı bir süreç olarak ele alınıyor. Birincisi, oyuncu alımı, ardından oyuncu gelişimi ve oyuncu yönetimi tarafından sonlandırılıyor.

Genç sporcular saat 16:00’ya kadar okullarına gidiyor ve ardından her akşam antrenman yapıyor. Sporting, oyuncuların fiziksel gelişimi için spor salonunda antrenmana çok önem veriyor. Örneğin Ronaldo 12 yaşında kulübe ilk geldiğinde zayıf ve güçsüz bir oyuncuyken onu nasıl hazırladıklarını ve şimdiki geldiği noktayı hepimiz çok iyi biliyoruz.

Sporting de futbolcu yetiştirirken önem verilen diğer durum ise, rekabetçi, maksimum konsantrasyon, güçlü bir takım ruhu ve rakibin zayıflıklarını belirleme becerisine sahip futbolcular oluşturmaktır.

Oyuncuların kendilerini sahada özgürce ifade etmelerini ve yaratıcı olmalarını seviyorlar.

Bir oyuncu yaşına göre istedikleri standartta performans göstermiyorsa ve vücut gelişimi durduysa, o zaman onu serbest bırakıyorlar. Oyuncuların 14 yaşında erkenden profesyonel olmalarını istemiyorlar, 20 yaşında zamanı geldiğinde profesyonel olmalarını istiyorlar.

Doğru beslenmenin ve uyku düzeninin büyük önem taşıdığını ve doğru yaşam tarzına sahip olmanın performans üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olduğuna inanıyorlar.

Tüm bileşenleri doğru uyguladıklarında da ortaya Ronaldo gibi yıldızların çıkması sürpriz olmuyor.

Related posts