Futbolda Dayanıklılığın Önemi ve Geliştirme Antrenmanları-2

Futbolcuların maç boyunca temposunu koruyabilmeleri gerekir. Dayanıklılığı yetersiz olan bir futbolcu çabuk yorulur ve sahada istediklerini yapamaz, forvetler istediği ara pasını alsa kaleye gidecek gücü bulamaz, koşamaz ve rakip savunmaya yakalanır, son gücüyle koşsa da şut çekecek gücü bulamaz, stoper ise rakip forveti yakalamak için geç kalır, kanatsa önündeki oyuncuyu geçemez. Hazır olmayan bir futbolcunun forma şansı bulması zorlaşır.

Elit futbolculara dikkat edin, genellikle yorulmak nedir bilmezler, onları sahanın her yerinde görebilirsiniz. İşte bu yüzden her zaman tercih edilirler.

Dayanıklılığın yeterli ise;
-Takım olarak sahada daha iyi yayılabilir ve rakibin gol atmasını zorlaştırırsınız.
-Genellikle ikili mücadeleleri kazanırsınız. Bu topları kazandığınızda, topa çoğunlukla sahip olursunuz. Topa sahip olduğunuzda ise maçı kazanma olasılığınız artar.
-Oyunda doğru düşünmek ve doğru kararlar almak için net bir zihne sahip olursunuz. Yorulduğunuzda ise yapmak istediklerinizi uygulayamayacak bir noktaya geliriz.

Dayanıklılığınız kötüyse ve enerjiniz çok hızlı bitiyorsa, oyunda hiçbir şey yapamıyorsanız, koşmaktan düşünmeye kadar her şey daha zor olacaktır.

Örneğin sağ/sol bek oyuncuları, hem alanlarını savunmak zorundalar hem de mümkün olduğunda ofansif katkıda bulunmaları gerekir. Bu, en çok dayanıklılık gerektiren pozisyonlardan biridir.

Futbolda bazı becerileriniz doğuştan gelir değiştiremezsiniz ancak dayanıklılık her futbolcunun geliştirmesi gereken temel bir beceridir ve sizi benzer özelliklere sahip diğer bir futbolcuya göre ön plana çıkarır.

Aşağıdaki “Futbolcu Antrenman Programı” videosundan dayanıklılık çalışmaları izleyebilir ve kendinize yarattığınız boş alanlarda bu çalışmaları uygulayabilirsiniz.

Diğer Bireysel Antrenman Örneklerini görmek için lütfen BURAYI TIKLAYINIZ

Sıradaki deneme organizasyonumuzu görmek için lütfen BURAYI TIKLAYINIZ

⚽BuYoldaYalnızDeğilsiniz⚽

Related posts