Önemli bir maç öncesi baskı altında nasıl daha rahat olurum?

Önemli bir oyun öncesinde üzerinizdeki baskı artar ve beraberinde mental (zihinsel) zorluklar getirir. İyi futbolcular büyük maçlarda performans seviyelerini yükseltenlerdir.

Bir futbolcunun performansı teknik, taktik, fiziksel ve zihinsel performansın bir kombinasyonudur. Bu sebeple zihinsel açıdan hazır olmanız fiziksel açıdan hazır olmanız kadar, iyi bir futbol tekniğinizin ve taktik bilginizin olması kadar önemlidir.

Peki kendinizi bir maça mental açıdan nasıl hazırlarsınız?
1. Rakiplerinize değil oyununuza odaklanın. Özellikle büyük maçlarda, futbolcular rakipleriyle kıyaslama yaparlar ve böylece kendilerini psikolojik olarak zor duruma sokarlar. Rakiple kendinizi kıyaslamak yerine güçlü yönlerinize odaklanmanız ve pekiştirmeniz sizi daha rahat hissettirecektir.
2. Sonuçlara değil sürece odaklanın. Sonuçlara odaklanırsanız bir beklentiye neden olursunuz ve kendinizi maç öncesi fazlasıyla baskı altına almış olursunuz, bu da oyununuzu olumsuz etkileyecektir.
3. Kendinize güvenin. Bazı sporcular büyük maçta güvenlerini yitirir ve gerginleşir. Özgürce oynamak ve yeteneklerinizi göstermek istiyorsanız kendinize ve yeteneğinize güvenmelisiniz.
4. Maçlardan önce ısınmalardan önce kendinize bir rutin belirleyin ve her maç öncesi bunu yapın, kendinize rahatlamak için maç öncelerinde biraz zaman ayırın, bu sizin stresinizi azaltacaktır.
5. Hedeflerinize odaklanın. Hem kısa hem de uzun vadeli hedeflere sahip olmak sizi motive edecektir. Eğer bir hedefiniz yoksa cesaretiniz kırılır ve vazgeçmeye yönelebilirsiniz, bu da oyununuzu olumsuz etkiler.
6. Konsantre olun! Maç içerisinde dikkatiniz kolayca dağılabilir. Oyuna tam konsantre olduğunuzda endişelerinizden uzaklaşabilir ve nerede oynarsanız oynayın futbol oynamayı kendinize daha keyifli hale getirebilirsiniz.

*Bu Yolda Yalnız Değilsiniz*

Related posts