MOHAMED SALAH

Başarının anahtarı tutkuya sahip olmak ve ona tutunmaktır. Bu tutkuyu kullanmak ise insanı daha da yükseğe çıkarır.

MOHAMED SALAH

1992 Mısır doğumlu.

* Mohamed Salah yaklaşık sekiz yaşında küçük bir çocuk olduğu için futbola istek duyuyordu.

* On altı yaşında ise Kahire’de haftada 5 kez antrenman görüyordu ve futbol kariyeri yapabileceğini fark etti.

* Salah, okul ve futbol arasında bir denge kuramayacağını anladıktan sonra futbola odaklandı.

* Kariyerine Mısır kulübü El Mokawloon ile başladı ve henüz 17 yaşında ilk kez A takımda oynadı. Takımı Mısır Premier Ligi’nde El Mansoura ile deplasmanda 1–1 berabere kaldı.

* 2010–11 sezonunda Salah sahada daha çok süre almaya başladı ve sonunda A takımda düzenli oynamaya başladı. İlk golünü 25 Aralık 2010’da Al Ahly karşısında attı ve takımı 1-1 berabere kaldı.

* Salah 19 yaşında milli takıma girmeyi başardı ve Eylül 2011’de ülkesi Mısır için ilk kez maça çıkarak büyük bir rüyasını gerçekleştirdi.

* Önce Basel’e ve oradaki performansından sonra Chelsea’ye transfer oldu. Salah, Chelsea’ye transfer olan ilk Mısır’lı futbolcudur.

* Chelsea’de fazla süre bulamayan Salah sırasıyla Fiorentina ve Roma kulüplerine kiralandı. Özellikle Roma’dakİ performansının ardından 2017’de İngiltere’ye geri döndü ve Liverpool ile anlaştı.

* Salah’a Liverpool taraftarları tarafından “Mısır Kralı” takma adı verildi.

* Premier League istatistiklerinde saatte ortalama 20,7 kilometre hıza sahip ve en hızlı futbolculardan biri.

* 2017’de ailesi soyuldu ve hırsıza hayatını geliştirmesine yardımcı olmak için para verdi ve ona bir iş bulmak için yardım etti.

* Kızına Mecca ismini verdi. Ama daha sonra kızının adını dünyanın en büyük kumar kumarhanesi olan Mecca Bingo adından ayırmak için Makkah olarak değiştirdi.

* Liverpool taraftarlarının sALAH için yaptıkları tezahurat: “Eğer senin için yeterince iyiyse, benim için yeterince iyi, eğer bir kaç gol atarsa ben de Müslüman olacağım” Bu tezahuratı aşağıdaki izleyebilirsiniz:

Yabancı kaynaklar, Great Performers

Related posts