Futbolda Oyun Görüşümü, Zekamı ve Vizyonumu Nasıl Geliştiririm?

David Silva, Juan Mata gibi oyuncuların çok kısa bir sürede karar vererek nasıl bu kadar ince paslar atabildiklerini hiç düşündünüz mü?
Elbette, teknikleri mükemmeldir ancak daha yakından incelendiğinizde onlarla diğerleri arasındaki farkı yaratan üstün bir zeka seviyeleri vardır.
Takım arkadaşlarının müsaitliğini ve fırsatları tespit ederler ve topa sahip olsa da olmasa da akıllıca kararlar alırlar. Bu tip oyuncular daha topu ayağına almadan aklından 2-3 pas varyasyonu geçirir, böylece topu aldıklarında kime ve nereye pas atacaklarını tam olarak bilirler.
Peki bu becerimizi geliştirmek için ne yapmalıyız?
1-Takım arkadaşlarımızın oyun içinde nerede olduğunu bilmeliyiz. Takım arkadaşlarının nerede olduğunu bilmek de topa sahip olmadığımız zamanlarda sürekli etrafımıza bakmaktan gelir. Oyuncular sürekli olarak konumlarını değiştirirler, bu yüzden alanı olabildiğince taramalıyız.
2-Başımızı sürekli kaldırmalıyız. Topu ayağımıza alır almaz kafamızı kaldırmalı ve harekete geçmeliyiz. Bunu alışkanlık edene kadar basit şekilde çalışabiliriz. Örneğin topu duvara atıp geri her ayağımıza aldığımız anda başımızı kaldırıp alışkanlık kazanabiliriz.
3-Koşu yapan oyuncuları aramalıyız. Koşu yapan bir oyuncu, genellikle hareketsiz duran bir oyuncudan daha iyi bir seçenektir. Oyun görüşü zayıf olan oyuncular, harika koşular yapan oyuncuları sürekli olarak kaçırır ve takımını önemli fırsatlardan ederler.

Aşağıdaki videoda oyun görüşü ve zekası üst düzey olan oyuncuları ve oyun içindeki örnek hareketlerini bulabilirsiniz.

Related posts