Nasıl Daha İyi Bir Defansif Orta Saha Oyuncusu Olabilirim?

Defansif orta saha oyuncuları, oynadıkları dizilişlere ve antrenörlerinin kullandığı hücum stratejilerine bağlı olarak farklı rollere sahip olsalar da bir savunma orta saha oyuncusu, oyunun hücum yönüne oranla daha çok defansif yönüne odaklanır. Bu sebeple daha iyi bir defansif orta saha oyuncusu olmak istiyorsanız öncelikle savunma yönünüz kuvvetli olmalı.

Bir başka yapmanız gereken önemli görev ise stoperlerinizin önünde küçük bir duvar oluşturmalısınız. Doğru zamanda doğru yerde olduğunuzda rakip atakları kesebilir ve kaleye uzaktan şut atılmasını önleyebilirsiniz.
İyi bir savunma orta saha oyuncusu agresif olmalı ancak bu agresifliği kontrol edilmeli, aksi takdirde sık sık kart görebilir ve takımınızı yalnız bırakabilirsiniz.

Oyuncular hücumda topu her aldıklarında baskı görmekten hoşlanmazlar ve onları olabildiğince rahatsız etmek sizin görevinizdir. Top bölgenize her geldiğinde, iyi bir savunma duruşuyla onlara yaklaşarak bölgenizde olduğunuzu hissettirmelisiniz.

Rakip takımın bir atağını kesip topu kazandığınızda, hızlı ve doğru bir şekilde kullanmalısınız. Böylece defansif katkı sağladığınız gibi aynı zamanda takımınızı hızlı atağa çıkarabilirsiniz. Bu durum kenarda sizi izleyenleri en çok etkileyebileceğiniz özelliklerden biridir.
Oynadığınız alan gereği sahayı daha geniş açıyla görme şansınız vardır. Böylece pozisyonunu kaybeden arkadaşlarınızı uyarabilir ve takım kaptanı olmasanız bile saha içinde arkadaşlarınıza lider olabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda Chelsea oyuncusu N’Golo Kante’nin maç içerisindeki aksiyonlarını izleyebilirsiniz. Rakip oyuncunun görüş açısının olmadığı alanlardan gelip top kapması, defansif orta saha oyuncusu ne yapar ve görevleri, doğru uzun paslarla takımını atağa kaldırması sizler için örnek almanız gereken özelliklerdir.

Diğer Bireysel Antrenman Örneklerini görmek için lütfen BURAYI TIKLAYINIZ

Sıradaki deneme organizasyonumuzu görmek için lütfen BURAYI TIKLAYINIZ

⚽BuYoldaYalnızDeğilsiniz⚽

Related posts