Salzburg Kulübü Nasıl Futbolcu Keşfediyor?

Dünya futboluna Erling Haaland gibi genç bir forveti kazandırarak son yıllarda Avrupa futbolunda adından sıkça söz ettiren Red Bull Salzburg takımının genç oyuncuları nasıl keşfediyor, futbolcularda hangi özelliklere dikkat ediyor?

2015’ten beri kulübün sportif direktörlük görevini yürüten Christoph Freund’a göre Salzburg kulübü karşı pres ile hızlı hücuma çıkış gibi temel prensiplerine uyan 16-19 yaş arası oyuncular arıyorlar.

Freund’a göre oyuncu transfer ederken en önemli noktalardan biri oyuncunun karakteri ve insani vasıflarından emin olmadığı oyuncuları asla transfer etmiyorlar.

Değişik bölgelerde bir çok scoutu olan kulüp bir oyuncuyu transfer etmek için 20 ile 40 sefer arasında izliyorlar fakat bazen çok yetenekli bir oyuncuyu hızlı davranarak ikna etmeleri gerekiyor.

Erling Haaland transferindeki başarılarını ise Freund şu şekilde anlatıyor;
Erling’de çok uzun bir süreç yaşadık. Onu ilk olarak 2016’da Norveç U16 Milli Takımı’nın bir maçında fark ettik. Çünkü onun maçlarından kayıt almamız mümkün olmadı bu nedenle onun maçını biz filme çektik. Erling, bizi en başta hemen etkiledi. Görevli scout’umuz o ve babasıyla derhal iletişime geçti. Potansiyel olarak ilgilenebilecek kulüplerden önce bir yetenek ve onun yakını ile temasa geçmek her zaman büyük avantajdır.

Kaynak: www.ajansspor.com

Related posts