Maç Sırasında Duygularını Kontrol Edebiliyor Musun?

Kötü bir oyundan sonra hiç takım arkadaşlarınıza, antrenörünüze ve hatta hakeme sinirlenip bağırdığınız oldu mu?

Bazı futbolcular o kadar öfkelenir ki maçın ortasında sahayı terk etmek isterler.

Öfke gibi olumsuz duyguları yönetmek bazı futbolcular için zordur ve oyun boyunca yapılan hatalar ile bu duygu daha da bu kontrolden çıkmış hale gelir.

Açık farkla, futboldaki en zorlayıcı duygu öfkedir.

Öfke duygusal olarak yıpratıcıdır ve kafanızın içindeki olumsuz düşünceler dikkatinizi dağıtarak öfkenizi daha da körükler.
Arka arkaya yapılan birkaç hata veya kaçırılan şanslar, hayal kırıklığı seviyenizi artırabilir.

Bu öfke, odaklanmanızı zorlaştırabilir. Yanlış kararlar vermeye devam ettikçe, içinizdeki öfkenin kabardığını hissedebilirsiniz.

O anda öfkenizi kontrol etmek imkansız gibi görünse de, kesinlikle yapabilirsiniz. Hataları önleyemeyebilirsiniz, ancak soğukkanlı olabilir ve zihinsel stratejiler geliştirebilirsiniz.

Öfkelendiğinizde her küçük hatadan aşırı derecede etkilenirsiniz, takım arkadaşlarınızla iletişim kurmayı bırakırsınız.

Peki hatalardan sonra sinirlenip duygularınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

Her şeyden önce, bilmelisiniz ki saha içerisinde öfkeyle zorlanan tek sporcu siz değilsiniz. Öfke, sporcular arasında oldukça yaygındır.

Olumsuz duygularınızı yönetmeyi öğrenebilirsiniz. Örneğin, yeniden odaklanmayı öğrendiğinizde, dikkatinizi oyuna verebilir, aklınızdaki olumsuz düşünceleri tekrar etmekten uzaklaştırabilir ve önünüze bakarak doğru kararı vermeye başlayabilirsiniz.

Çoğu zaman, futbolcular kızdıklarında, “Hata yapmamalıyım” veya “Tüm 1e1 pozisyonları kazanmalıyım” gibi beklentilerini karşılayamazlar.

Kendi beklentilerinize ulaşamadığınız zaman, düşük performans gösterdiğinizi düşünürsünüz.

Öncelikle oyun öncesi beklentilerinizi yönetmeli ve oyun başlamadan önce oyununuza standartlar koymamalısınız.

İkincisi, maç sırasında öfkelenmenizi tetikleyen durumlar nedir? Her hatayı senin için bu kadar korkunç yapan nedir? Bunları bir kenara yazın.

Ardından, aynı durumların her birine nasıl farklı tepki verebilirsiniz? Hatanın üzerinde uzun süre durmayı bırakmalı ve soğukkanlılıkla oynamaya devam etmelisiniz.

Kaynak: Dr.Patrick Cohn (Futbolcu Psikoloğu)

Related posts