İç Sesinizin Sizi Olumsuz Etkilemesine İzin Vermeyin!

Bir maçtan önce “daha güçlü” bir rakibe karşı oynayacağınız için çevrenizin kazanma şansınız olmadığını söylediğini düşünün.

Veya antrenörünüzün bir hatadan sonra bir müsabakanın ortasında size bağırdığını hayal edin. Bunlar özgüveninizi etkiler mi?

Çoğu futbolcu, performanslarını düşüren olumsuz yorumlardan etkilenir. Dış mesajlar performansa zarar verebilir, ancak oyuncuların kendi kendine konuşması performansı daha çok etkileyen bir faktördür.

İç sesiniz yargılayıcı hale geldiğinde, kendinize güveniniz ve performansınız düşer ve kendinizle ilgili duygular olumsuz olur.

Maç başlamadan önce kendinize kazanma şansınızın olmadığını söylediğinizi hayal edin.

Örneğin, “Onları yenemeyiz. Bizden çok daha iyiler. Onlarla her rekabet ettiğimizde bizi eziyorlar. Kaybedeceğiz.”

Bu iç konuşmalar özgüveninizi nasıl etkiler? Özellikle bir müsabaka başlamadan önce kendinize bunları söylediğinizde, rakibinize büyük bir avantaj sağlamış olursunuz.
Büyük olasılıkla, bu düşüncelerinizden etkilenecek ve düşük performans göstereceksiniz. Unutmayın ki vücudunuz bu mesajları talimat olarak algılar.

Örneğin, kendinize yorgun olduğunuzu söylediğinizde, kendinizi yıpranmış hissedecek ve çabalamaktan vazgeçeceksiniz. Bir hatadan sonra kendinizi eleştirdiğinizde, motivasyonsuz hissedecek ve oyunun geri kalanında etkili olmakta zorlanacaksınız.

Performansı artırmanın veya hataların üstesinden gelmenin anahtarı, mesajlarınızın içeriğini değiştirmektir.

Yapabildiğiniz kadar yapın, vücudunuzun güçlü taraflarına odaklanın. Kendi kendinize negatif konuşmanızın farkında olun ve hızlıca bunları zihninizde değiştirmeye bakın. Kendinize ve yapabileceğinize güvenin. İç konuşmanızda kendinizi sürekli motive etmeye çalışın, mutlaka performansınıza pozitif etkisini göreceksiniz.

Related posts