Futbolcu-Antrenör İletişimi

20160729_185353-600x365Sporcular Antrenörler ile İletişime Açık Olmalı mıdır?

Sporcular, futbol dışında da başka bir konu hakkında da antrenörü ile rahatlıkla iletişime geçmeli ve paylaşımda bulunmalıdır. Bu paylaşımlar sonucunda sporcunun gelişme süreci daha hızlı ve sağlıklı olur.

Sporcu, Antrenör ve Güven İlişkisi

Herkesin bir düşünce özgürlüğüne sahip olduğu gibi, antrenörlerin bakış açısı ve stratejisi ile sporcuların kafasındaki düşünceler arasında farklılıklar oluşması da normal bir durumdur. Fakat sporcular bunun bilincinde olup fikirlerini önce antrenörleri ile paylaşması gerekmektedir.

Sağlıklı bir iletişim ve güven duygusu yaratılması açısından antrenörler sporcuların fikirlerini dolaylı yollardan duymak yerine kendilerinden duymayı tercih ederler.

Sporcuların Antrenörleri ile Empati Kurması

Sporcular, antrenörlerinin taşıdıkları sorumlulukları ve yaşadıkları zorlukları anlayabilmeleri için kendilerini antrenörlerinin yerine koyarak empati yapmalıdırlar. Antrenörlerin kulüp, sporcu ve aile beklentilerinin yanında özel hayatlarının olduğu unutulmamalıdır.

Sporcular müsabaka esnasında veya sonunda antrenörleri ile tartışmaya girmemelidir. Olumsuz duygusal yoğunluğun yaşandığı anlarda iletişim kanalları kapalı olduğundan verilmeye çalışılacak mesajlar anlaşılmayabilir.

Sporcular motivasyonlarını düşüren veya kendilerini olumsuz yönde etkileyen tutum ve davranışları antrenörleriyle bire bir görüşmelerde paylaşmalıdırlar.

Kaynak: BJK Futbol Özkaynak Düzeni El Kitabı Yayın:2

Related posts