Zayıf Ayağımı Nasıl Geliştiririm?

Futbolcuların genellikle bir ayağı diğerine göre daha çok gelişmiştir. Top her zaman istediğiniz ayağınıza gelmeyebilir fakat yeri geldiğinde pozisyona zayıf ayağınızı kullanarak devam etmeniz gerekir.

Her iki ayağını da yeterince kullanabilen bir oyuncu, her iki ayağıyla dripling yapabilen bir oyuncu, iki ayağıyla pas ya da şut atabilen bir oyuncu hem hücumda hem defansta daha etkili olacağı için sadece tek ayağını kullanabilen bir diğer oyuncuya göre kulüpler tarafından tercih sebebi olacaktır.

Belirli bir ayağı fazlasıyla tercih eden oyuncular, vücutlarını o tarafa doğru konumlandırma eğilimindedir ve görüş alanlarını sınırlar. Her iki ayağını da kullanabilen bir oyuncu ise muhtemelen oyun alanını daha fazla görebilir, oyunu daha iyi okuyabilir ve buna göre tepki verebilir.

Her iki ayağına da güvenen ve daha zayıf ayağını ne zaman kullanılacağını bilen bir oyuncunun farklı bir yeteneği vardır. Amaç, baskın ayağınızı görmezden gelerek zayıf ayağınızı baskın ayağınız yapmak DEĞİLDİR. Pozisyona uygun gerekli olan ayağı kullanarak ve zayıf ayağınızı güçlendirerek daha çok yönlü bir oyuncu olmaktır.

ZAYIF AYAK NASIL GELİŞİR?
1-Mental Olarak: Bir oyuncunun zayıf ayağını iyileştirme konusunda bilmesi gereken ilk şey, bunun zor bir süreç olacağıdır. Baskın olmayan elinizle yazmayı öğrenmeye çalışmak olarak düşünün. İlk sonuçlar muhtemelen kötü olacaktır. Bunun sizi caydırmasına izin vermeyin. Bu uzun, yavaş ve zor bir süreç olacak, ancak sonuçta sahadaki çoğu oyuncunun üzerinde bir ayağınız olacak.
2-Top Sektirme: Küçük, kontrollü ve hızlı tempolu yapın. Her seferinde 200’e kadar sektirmeye çalışın. Bir süre sonra zayıf ayağınızı daha çok kullanmaya başladığınızı ve bunun size normal geldiğini göreceksiniz.
3-Slalom: Hunilerden, şapkalardan slalom alanları oluşturarak zayıf ayağınızla top sürmeye çalışın. Yapabilmeye başladıkça parkuru zorlaştırın.
4-Hedefe Atış: Kendinize bir hedef belirleyerek zayıf ayağınızla topu sürekli hedefe atmaya çalışın. Atabilmeye başladıkça hedefi zorlaştırarak devam edin.
5-Top Kontrolü Çalışması: Örneğin baskın ayağınızla topu duvara atın ve duvardan gelen topu karşılamak için zayıf ayağınızı kullanın. Doğru top kontrolü futbolda sizi bir adım ileriye taşır.
6-Profesyonelleri İzleyin: Ünlü futbolcuların zayıf ayaklarını nasıl kullandıklarını gözlemleyerek kendi becerinizi geliştirebilirsiniz.

Yukarıdaki bilgiler ışığında aşağıdaki “Futbolcu Antrenman Programı” videosunu izleyerek ve bulduğunuz boş alanlarda uygulayarak zayıf ayağınızı geliştirebilirsiniz.

Diğer Bireysel Antrenman Örneklerini görmek için lütfen BURAYI TIKLAYINIZ

Sıradaki deneme organizasyonumuzu görmek için lütfen BURAYI TIKLAYINIZ

⚽BuYoldaYalnızDeğilsiniz⚽

Related posts