Futbolda Dayanıklılığın Önemi ve Geliştirme Antrenmanları

Futbolda dayanıklılık sporcunun fiziki yorgunluğa dayanma gücüdür, uzun süren tempolu antrenman ve maçlarda yorgunluğa karşı dayanma ve direnme yeteneğidir.

Genel kondisyonu iyi olan bir futbolcu sahada yapmak istediklerini yapabilir, iyi olmayan ise beynin verdiği komutu uygulayamaz, örneğin rakibini o an nasıl geçeceğini bilir ama gücü yetmediği için geçemez.

Başta orta saha oyuncularında, bek ve kanatlarda olmak üzere futbolun tüm pozisyonlarında olmazsa olmaz özelliklerden biridir.

Örneğin defansif özellikleri daha baskın bir orta saha oyuncusu iseniz sahada ayak basmadık alan bırakmamalısınız. Oysa ki dayanıklılığınız iyi değilse çabuk yorulursunuz, takımınıza destek sağlayamazsınız ve tercih edilmezsiniz.

Kanat oyuncusu iseniz ve direnme gücünüz yüksekse hem takımınıza ofansif katkı sağlayacağınız gibi hem de geriye koşup savunmada yardım edersiniz, rakip kanat oyuncularını durdurursunuz. Yapmayanlara göre bunu yapabilenler kulüpler ve antrenörler tarafından tercih edilirler.

Dayanıklılığınız ve direnme gücünüz ne kadar yüksek olursa müsabakalarda o kadar ayakta kalırsınız, rakiplerinizin önüne geçersiniz ve fark edilirsiniz.

Aşağıdaki “Futbolcu Antrenman Programı” dayanıklılığınızı geliştirmeniz için yapmanız gereken 3 farklı çalışma bulunmaktadır. Bulduğunuz boş alanlarda bu çalışmaları uygulayarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Diğer Bireysel Antrenman Örneklerini görmek için lütfen BURAYI TIKLAYINIZ

Sıradaki deneme organizasyonumuzu görmek için lütfen BURAYI TIKLAYINIZ

⚽BuYoldaYalnızDeğilsiniz⚽

Related posts