Messi’nin Diyet ve Antrenman Programı

Dünyanın en iyi futbolcusu olarak gösterilen, attığı gollerle kırılmadık rekorlar bırakmayan Messi, disiplinli çalışması, doğuştan gelen yetenekleri ve özel hayatına dikkat etmesiyle kısa sürede büyük bir aşama kaydetti.

Daha 11 yaşındayken doktorlar tarafından büyüme hormonu yetersizliği teşhisi konuldu. Messi, Barcelona’ya adım attığında çantasında iğneleri ve futbol topuyla hem dünyanın en iyisi olmak hem de hastalığını yenmek için savaştı. Ve sonunda başardı.

Peki Messi, bugünlere nasıl geldi? Profesyonel futbolcu olduktan sonra nasıl bir antrenman ve diyet programı uyguladı?

İşte Arjantinlinin antrenman ve diyet rutinleri;

1-Egzersiz Programı (1)
Messi, antrenmanları dışında uyguladığı egzersizlerle de kendini güçlü tutmayı başarıyor. Öncelikle her zaman antrenmanlara açma / germe hareketleriyle başlayan Messi bunu esneklik ve dayanıklılık oluşturma sürecinin bir kombinasyonu olarak görüyor. Ardından kısa sıçramalar ve engelli atlamalar yapan Messi, bir sürede ip atlayarak formda kalıyor. Bu antrenmanı tamamladıktan sonra yaklaşık 5 dakika boyunca kısa sprintler atan Arjantinli yıldız, bu sayede değişken durumlar karşısında ayaklarını daha hızlı ve doğru yönde hareket ettirmeyi sağlıyor.

-Ön gövde ve omuz (Köprü hareketi) (2 set – 4 tekrar)
-Diz açma/germe (1 set – 4 tekrar)
-Arka baldır çalıştırma (1 set 4 tekrar)
-Engelli atlama (1 set 15 tekrar)
-Reaksiyon duvarı çalışması (2 set 5 tekrar)

2-Egzersiz Programı (2)
Messi’nin egzersiz programının ikinci kısmını seri hareketler oluşturuyor. Koşarken sürekli olarak seri sıçramalar gerçekleştiren Messi, bu sayede en yüksek noktaya ulaşmaya çalışıyor. Bu antrenmanı bitirdikten sonra Arjantinli, 10 dakika daha kapanış koşusu yapıyor. Messi bu egzersizlerle de bacaklarını güçlendirirken, hızını da daha üst seviyeye taşımayı amaçlıyor.

-Engelli sıçrama (3 set – 5 tekrar)
-Yana sıçrama (Sağ/Sol): (2 set 4 tekrar)
-Tek ayak üstünde sıçrama (Sağ/Sol): (3 set 5 tekrar)
-Ayna karşısında seri hareketler çalışma
-Bacak çalıştırma (2 set 5 tekrar)

3-Yoga antrenmanı
Egzersizlerin ardından bir tür “güç” yogası yapan Messi, bu programı da profesyonel bir eğitmenle gerçekleştiriyor. Bu yoga sayesinde Messi, zihnini gençleştirirken duygusal olarak da bir huzur ve uyum birlikteliğini yakalıyor.

Diyet Programı

Kahvaltı
-Günde 7-8 bardak su
-Yumurta akı
-Süt

Öğle
-Sebze çorbası (zerdeçal, biber, kişniş ve zencefil içeriyor)
-Haşlanmış patates
-Portakal

Akşam
-Yeşil sebzeler
-Beyaz Et (Balık/Karides/Tavuk)

Maçtan önce
-Mevsim meyvelerini tercih ediyor. Lif içeriği yüksek şeker oranı az olan muz, mango ve elma yiyor.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr